Jau gandrīz mēnesi strādāju foto drukas birojā erafoto.lv. Darbs liek aizdomāties par dažādiem ar fotografēšanu saistītiem jautājumiem. Viens no tiem ir, kādēļ vispār digitālo fotogrāfiju laikmetā tās būtu jādrukā uz papīra. Tā kā cilvēki to dara, acīmredzot, iemesli tam ir.

Kvalitāte

Pati arī esmu vairākas reizes drukājusi savas bildītes. Tās galvenokārt ir manas labākās, kā arī tās, kuras gribu pēc tam pārvērst par apsveikuma kartiņām vai citāda veida dāvanām. Izdrukātās izskatās daudz labāk nekā monitorā, lai arī manējais ir diezgan kvalitatīvs. Bieži vien gan ir tā, ka viena un tā pati fotogrāfija izskatās diezgan citādāk uz dažādiem monitoriem, jo tie netiek kalibrēti vai arī tas pat nav iespējams. Īstu melno krāsu kur ieraudzīt digitālā formātā arī bieži nesanāk.

Drošība un pieejamība

Digitālās tehnoloģijas ir attīstījušās strauji un turpina to darīt. It kā forši, bet līdz ar to rodas savienojamības problēmas. Piemēram, fotogrāfijas, kas ierakstītas disketē, tagad kur paskatīties ir diezgan problemātiski. Diski arī tiek izmantoti arvien retāk un daudziem datoriem vairs nav diskdziņa, kur tādus ielikt. Zibatmiņas ir daudz vairāk piemērotas datu pārvietošanai, nevis glabāšanai. Ārējie cietie diski mēdz nomirt vai būt grūti savienojami ar datoru. Paši datori arī tiek ik pa laikam mainīti vai kādu iemeslu dēļ nomirst. Vēl ir arī mākoņservisi, kas nav no sliktākajiem variantiem, bet es kaut kā nespēju pilnībā uzticēties datu glabāšanas struktūrām, kas atrodas kaut kur nezin kurā pasaules malā. Kāda dabas vai cilvēku radīta katastrofa un viss ir zudis. Pieņemu, ka par to firmas ir domājušas, un es vienkārši līdz galam neizprotu visas detaļas. Nelielai tehnoloģiju nedrošības paranojai gan tas nepalīdz

Ar labu tinti uz laba papīra izdrukātas fotogrāfijas, ja vien nesadegs, netiks izmestas vai galīgi neizmērcēsies, izdzīvos visa mūsu mūža garumā un visdrīzāk arī mūs veiksmīgi pārdzīvos.

Lielākā daļa fotogrāfiju tiek publicētas dažādos sociālajos vai speciālos fotogrāfu portālos. Jauks veids, kā ātri parādīt jaunākās fotogrāfijas  visiem, kam tas varētu vai nevarētu interesēt. Daudzi šādi portāli gan laika gaitā mēdz aiziet aizmirstībā. Pašas fotogrāfijas arī strauji zaudē savu aktualitāti un pazūd lielajā informācijas gūzmā. Manuprāt šādi var jauki ātri bez īpašām emocijām parādīt fotogrāfijas lielam cilvēku daudzumam, bet ar tuviem cilvēkiem tas īsti labi neiet cauri. Daudz patīkamāk ir, kad atnākuši ciemiņi, parādīt savas ceļojumu fotogrāfijas foto albumā, nevis uz datora vai TV ekrāna. Arī bērnu fotogrāfijas izskatās daudz iespaidīgāk sakārtotas vienā lielā foto albumā, kur var redzēt, kā cilvēciņš aug un mainās. Kad bērni izaug, viņiem pašiem interesanti paskatīties uz sevi pagātnē. Var no digitālajām foto sesijām atlasīt labākās un iespaidīgākās un izdrukāt šādam albumam. Ikdienā gan redzu, ka jaunie vecāki mēdz aizrauties un fotografēt pilnīgi visu, ko viņu atvases dara. Šāds pārspīlējums der digitālajam formātam, bet druka ir kas īpašs. Arī kāzu bildes izskatās daudz iespaidīgāk, ja ir sakārtotas albumā vai pat fotogrāmatā.

Prieks

Fotogrāfijas mēdz būt burvīgas dāvanas. Mīļotajam cilvēkam vai ģimenes locekļiem rāmītī, makā vai atveramā kulonā. Vai vienkārši kā mākslas darbs, ko pielikt pie sienas. Šāda dāvana noteikti sagādās daudz vairāk prieka kā e-pasta pielikumā pievienots fails. Vēl var drukāt uz krūzītēm, peles paliktņiem, kalendāriem, telefonu vāciņiem, foto tapetēm, un sazin uz kā vēl ne.

Iedvesma

Man pašai patīk izdrukāt bildes iedvesmai. Skaistas un motivējošas fotogrāfijas pie sienas un spoguļa. Pašas pagatavotu foršāko ēdienu bildes pie ledusskapja. Dažas reizēm izmatoju kā grāmatzīmītes.

 

Jebkurā gadījumā drukātas fotogrāfijas nav nedz labākas, nedz sliktākas par digitālajām, bet vienkārši citādākas. Tas ir tāpat kā ar grāmatām  – var ērti un ātri tādas lasīt digitālā formātā telefonā, e-grāmatu lasītājā, planšetē vai vienkārši datora ekrānā, bet īsta grāmata rada pavisam citu sajūtu. Tai ir sava smarža un tekstūra, sava aura.

 


 

Written on July 9th, 2013 , Foto, Work Tags: , , , ,

Liene is proudly powered by WordPress and the Theme Adventure by Eric Schwarz
Entries (RSS) and Comments (RSS).

Liene

Lienes pēdu nospiedumi šajā skaistajā pasaulē